☰ دسترسی سریع دسته‌بندی اخبار
...

کتاب مجموعه سوالات المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو

خرید

...

نگاهی نو به دنیای نانو، مبانی علوم و فناوری نانو

خرید

...

کتاب مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در شیمی

خرید

مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در زیست شناسی

خرید

یکشنبه 07 آبان 1402 کد خبر: 400
603

اجرای طرح تحول المپیادها/ پذیرفتن المپیاد به عنوان مسیر ورود به دانشگاه‌ها

وزیر آموزش و پرورش گفت: طرح تحول المپیادها و پذیرفتن آن‌ها به عنوان مسیر ورود به دانشگاه‌ها در دستور کار ما است.

رضا مراد صحرایی شامگاه پنجشنبه ۴ آبان ماه، در آیین تجلیل از مدال‌آوران المپیادهای علمی و دانش‌آموزی کشور که در محل سالن شهدای سلامت مشهد برگزار شد، خطاب به مدال‌آوران عنوان کرد: امروز همه مسئولین دغدغه‌ای جز شکوفایی شما ندارند، زیرا شکوفایی ایران توسط شما رقم خواهد خورد.

وی در ادامه به بیان مطالبی از زبان نخبگان، گفت: ای کسانی که ایران و اقتصاد، فرهنگ، جامعه و آینده آن را قوی می‌خواهید، مسیر قوی شدن ایران از مدارس و معلمانی می‌گذرد که این جوانان را تربیت کرده‌اند.

وزیر آموزش وپرورش، خاطرنشان کرد: امروز بزرگترین دغدغه ما این است که آموزش و پرورش بیش از هر زمان دیگری به صدر بیاید. اگر آموزش و ‌پرورش به صدر بیاید کشور ما قله‌نشین خواهد شد.

صحرایی با بیان اینکه در هر جامعه‌ای ۱/۵ تا ۳ درصد نخبه وجود دارد، تصریح کرد: ما برای نخبگان سازمانی به نام سمپاد را ایجاد کرده.ایم. در برخی از جاهای دنیا سمپاد را می‌شناسند اما بعضی دانشگاه‌های بزرگ ما را نمی‌شناسند. امروز ۱/۸ درصد از دانش‌آموزان ما در سمپاد درس می‌خوانند. از این میان یک درصد در المپیادها مدال می‌آورند.

وی ضمن گرامیداشت زحماتی که در این خصوص کشیده شده است، تصریح کرد: کار بسیار خلاقانه‌ای صورت پذیرفته است.

وزیر آموزش وپرورش با تاکید بر اینکه کشوری زنده است که امید در آن زنده باشد، تشریح کرد: امید باید در بچه‌ها زنده بماند. وقتی دانش‌آموز ما مدال طلای جهان را کسب کند آن وقت خستگی کار از تن باغبان مدرسه ما نیز در خواهد آمد. حواستان باشد که وقتی افراد می‌بینند همین شماها ایران را سرافراز کرده‌اید پر از امید می‌شوند. گاهی ممکن است در نظام آموزش و پرورش ما معلم چند هفته‌ای با تاخیر برود اما همین آموزش و پرورش، شما را نیز تربیت کرده است. طوری ایران را درست کنید تا کسی نتواند به ایران چپ نگاه کند. تا کسی به ایران چپ نگاه کند سیلی محکمی از راست می‌خورد.

ارزش یک نخبه از ارزش یک‌چاه نفت بیشتر است

صحرایی خطاب به همه نخبگان گفت: مدال شما ارزشمند است. آوردن مدال، تازه ابتدای راه است زیرا حفظ آن از کسب آن سخت‌تر است. بزرگترین ظلمی که می‌شود به خود کنید این است که بگویید مدال را گرفتم و تمام. باید قدر آن را بدانید. مدال دارایی شما است‌. آدم‌ها به نسبت دارایی‌شان مسئول هستند. ارزش یک نخبه از ارزش یک‌چاه نفت بیشتر است. چاه نفت به اتمام خواهد رسید اما نخبگان تمام نمی‌شوند. ارزش نخبگان غیر قابل مقایسه با نفت ما است. نشان دادن این راه به دیگران یکی از کارهایی است که می‌توانید انجام دهید تا نشان دهید قدر این مدال‌آوری خود را دانسته‌اید. نخبگی برای شما مسئولیت می‌آورد. بنابراین توقف، سستی و ایستادن و کاری نکردن ممنوع؛ چراکه این‌ها با ذات نخبگی سازگار نیست.

بعد از ۱۰ سال چراغ مرکز دانش‌پژوهان را روشن کردیم

وی در خصوص اقدامات آموزش و پرورش برای نخبگان، اظهار کرد: اولین کار ما این بود که بعد از ۱۰ سال تاریک خانه شما یعنی مرکز دانش‌پژوهان را روشن کردیم. مرکز دانش‌پژوهان برگشت و به زودی رسما افتتاح خواهد شد. این مرکز خانه بچه‌ها است و خود این بچه‌ها باید آن را اداره کنند.

وزیر آموزش وپرورش ضمن گرامیداشت اقدامات مدیر مرکز دانش‌پژوهان، گفت: اهمیت شما برای ما به حدی است که رئیس این مرکز بدون وقت قبلی می‌تواند به ما مراجعه کند.

صحرایی خاطر نشان کرد: تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای المپیادهای نوظهور و المپیادهای ملی باید به راحتی در دسترس قرار بگیرد که در حال آماده‌سازی آیین‌نامه در این خصوص هستیم. قرار بر این شده است که المپیادهایی چون نانو، اقتصاد، فلسفه و همه المپیادهایی که تضمین کننده حرکت ما هستند توسط مدیر مرکز دانش‌پژوهان معرفی، آماده و پس از ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی، هرآنچه به المپیادهای قبلی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست داده شده به این المپیادها نیز داده شود.

غول کنکور را در چراغ می‌کنیم

وی با تاکید بر اینکه ما غول کنکور را در چراغ می‌کنیم، اضافه کرد: حواسمان به شما است و پیغامتان به ما رسیده است. نمی‌گذاریم در مسیر درخشش شما در المپیادها مانعی باشد. اساسا ما می‌خواهیم کاری کنیم که مانعی در مقابل شما نباشد.

طرح تحول المپیادها و پذیرفتن آن‌ها به عنوان مسیر ورود به دانشگاه‌ها در دستور کار ما است

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به سفرنامه ابن‌بطوطه، در خصوص اهمیت زبان‌ و ادبیات فارسی عنوان کرد: ادبیات فارسی یکی از اصلی‌ترین گنجینه‌های معنوی ما است. ادبیات و زبان فارسی در ۶۵ کشور جهان تدریس می‌شود. در ۸۵ کشور جهان نیز ما به طور مستقیم و غیر مستقیم نمایندگی داریم. لذا المپیاد بین‌المللی زبان وادبیات فارسی را با محوریت باشگاه دانش‌پژوهان جوان راه بیندازید. علاوه‌ بر آن در ادبیات علوم انسانی، المپیاد فلسفه و منطق را نیز راه بیندازید. بنابراین طرح تحول المپیادها و پذیرفتن آن‌ها به عنوان مسیر ورود به دانشگاه‌ها در دستور کار ما است.

صحرایی بیان کرد: در حال پیگیری هستیم تا استعدادهای برتر ملی در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری، تربیتی، ادبی، قرآنی و هنری بدون کنکور به دانشگاه‌های تربیت معلم وارد شوند. این‌موضوع نیز در مراحل پایانی و در مقطع اعلام رسمی قرار گرفته است. هر کدام از نخبگان ما وارد این دانشگاه‌ شوند علاوه بر اینکه از همان ابتدا به استخدام دولت درخواهند آمد و سابقه کاری برای وی محسوب خواهد شد، حقوق‌ پایه دریافت می‌کنند و برای آقایان نیز معافیت از خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت. این کار سختی است و نیازمند مجوزهایی در این خصوص است. بنابراین با این اعتقاد به دنبال موضوع حذف کنکور برای المپیادی‌ها خواهیم رفت.

وی ضمن اشاره به ماموریت مهم سازمان نوسازی، توسعه وتجهیز مدارس مبنی بر آماده‌سازی هرچه سریع‌تر ساختمان باشگاه دانش‌پژوهان، اضافه کرد: علوم جدید مثل هوش مصنوعی، علوم‌فناوری هسته‌ای و علوم‌ شناختی باید به جامعه بیایند. در این خصوص هم باید المپیادهایی جدید به باشگاه اضافه خواهد شد.

آمریکا را نخبه‌های کشورهای دیگر آمریکا کرده‌اند

وزیر آموزش وپرورش در خصوص مباحث مطرح شده مبنی بر مهاجرت نخبگان، ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، تصریح کرد: اختیار به دست خودشان است. اما می‌خواهم چیزی را به شما نخبگان بگویم. آمریکا و اروپا معتاد به تحریم هستند. اگر تحریم نکنند، تهدید نکنند، جنگی راه نیندازند و توجه دنیا را به خود جلب نکنند می‌میرند. بیایید عهد ببندیم برای انسانیت، صلح و امنیت این شیطان را تحریم کنیم. او را تحریم کنیم و به او بگوییم اگر از رفتارهای وحشیانه دست بر ندارد به کشورشان نمی‌آییم. آمریکا را نخبه‌های کشورهای دیگر آمریکا کرده‌اند وگرنه پیسی می‌گیرد. عموم نخبه‌های آمریکایی از کشورهای آسیایی هستند. کشوری که از این کارها می‌کند شایسته ترحم‌ نیست. اسرائیل نابود شده است و آمریکا با کشتن کودکان سعی در احیای اسرائیل دارد. هروقت دست از این کارها برداشت تصمیم دیگری بگیرید. 

باشگاه دانش‌پژوهان جوان خانواده و هویت جدید ما

دکتر سید رضا حسینی، رئیس باشگاه دانش‌پژوهان نیز در این مراسم خطاب به نخبگان حاضر در مراسم، عنوان کرد: علاوه بر زحمات و تلاش‌های شما بسیاری زحمات دیگر نیز از سوی پدر و مادر، معلمان و بسیاری از افراد دیگر کشیده شده است.

وی با بیان اینکه این کشور گردن ما حق دارد، ادامه داد: شما گزیده یک جمع ۱۱۲ هزار نفره هستید. افراد زیادی را دیده‌ام که مدال‌های طلا، نقره و برنز کسب می‌کنند ولی به دنبال ایجاد ناراحتی برای خود هستند. قدر توانایی و استعداد خود را بدانید، خدا را شاکر باشید و از همه کسانی که برای شما زحمت کشیده‌اند تشکر کنید. خانواده‌ها به شما افتخار می‌کنند.

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان اظهار کرد: ما در این ۱۰ ماه تلاش بسیاری کردیم که خانواده و هویتی جدید برای خود بسازیم؛ چیزی که ده سال از ما گرفته شده است. همه ما نسبت به این خانواده مسئولیت داریم. همه شما از در سال‌های بعد به عنوان معلمان و همراهان ما ایفای نقش خواهید کرد. من روی شما خیلی حساب باز کرده‌ام و منتظرم فضای دانش‌آموزی خود را به اتمام برسانید و به خانه بازگردید. 
پربازدیدترین‌ها

آغاز ثبت نام یازدهمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو

به اطلاع تمام دانش‌آموزان علاقه‌مند به علوم و فناوری نانو می‌رساند، ثبت ...

16515 ادامه ...

کتابچه مقالات دهمین جشنواره دانش‌آموزی نانو منتشر شد

دهمین جشنواره دانش‌آموزی نانو هم‌زمان با دوازدهمین نمایشگاه نانو ۱۸ تا ۲...

9277 ادامه ...

برگزاری بیست و چهارمین دوره ی مسابقات نادکاپ شریف

بیست و چهارمین دوره مسابقات ملی آموزشی نوآوری و ابتکارات دانش آموزی با ه...

8688 ادامه ...

عوامل موثر در افزایش علاقه دانش‌آموزان به فعالیت‌های نانو

گروه نانوفناوری پژوهش‌سرای پروفسور شمسی‌پور ناحیه 3 کرمانشاه اقدام به پژ...

8183 ادامه ...

مرحله سوم دهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو صبح روز شنبه ۲۶ مردادماه با حضور...

7707 ادامه ...

آموزش ۱۰،۰۰۰ علاقه‌مند در آزمایشگاه‌های شبکه توانا

فعالیت آزمایشگاه‌های آموزشی فناوری نانو (شبکه توانا) در آبان ماه ۱۳۹۸ زم...

7362 ادامه ...

تخفیف ویژه ثبت‏ نام برای دانش آموزان ‏شرکت‏ کننده در المپیاد نانو

ثبت نام در المپیاد علوم و فناوری نانو برای دانش آموزان مناطق محروم با ار...

7292 ادامه ...

آغاز ثبت نام المپیاد نانو همزمان با سایر المپیادهای علمی

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان تأکید کرد: ثبت‌...

6022 ادامه ...

تندیس برترین طرح های دهمین جشنواره دانش آموزی نانو به چه کسانی تعلق گرفت؟

مراسم اختتامیه دهمین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو روز یکشنبه مو...

4884 ادامه ...

دوره ضمن خدمت فناوری نانو برای دبیران کرمانی برگزار شد

به گزارش خانم تهامی‌پور، رابط نهاد ترویجی مرکز پژوهش‌های علمی و آموزشی ک...

4347 ادامه ...

پرداخت حمایت‌های تشویقی دهمین المپیاد نانو به نهادهای ترویجی فعال

به گزارش بخش المپیاد باشگاه دانش‌آموزی نانو، روز یک‌شنبه هشتم دی ماه ۱۳۹...

4203 ادامه ...

گزارش ارزیابی عملکرد آزمایشگاه های شبکه توانا در آذر ۱۳۹۸

حضور بیش از ۱۴۰۰۰ دانش‌آموز و دبیر در برنامه‌های ترویجی نانو در آذرماه ۹۸

4185 ادامه ...

دوره ضمن خدمت فناوری نانو برای دبیران جیرفت برگزار شد

دو دوره «ضمن خدمت آموزش علوم و فناوری نانو» ویژه دبیران رشته‌های علوم پا...

4120 ادامه ...

دوره ضمن خدمت علوم و فناوری نانو در بندرعباس برگزار شد

دوره آموزشی ضمن خدمت علوم و فناوری نانو ویژه دبیران شیمی، فیزیک و زیست‌ش...

4113 ادامه ...

برگزاری کارگاه آموزشی ویژه مدیران کیفیت آزمایشگاه‌ها در اصفهان

کارگاه آموزشی یک روزه ویژه مدیران کیفیت آزمایشگاه‌های عضو شبکه فناوری‌ها...

4112 ادامه ...